Podstawy projektowania stron WWW

Branża IT rozwija się w zawrotnym tempie. Ofert pracy dla projektantów stron WWW w sieci znajdziesz całe mnóstwo. Nic więc dziwnego, że studia informatyczne są ostatnio jednym z najbardziej obleganych kierunków. 

Jeśli niekoniecznie marzy ci się kariera w tej branży, a chcesz jedynie nauczyć się czegoś nowego lub samodzielnie zaprojektować witrynę swojej firmy, ten krótki przewodnik z podstawami projektowania będzie idealny dla ciebie. 

Projektowanie – od czego zacząć?

Choć nazwy, takie jak web design, user experience czy SEO mogą brzmieć dla ciebie obco, projektowanie wcale nie jest tak trudne, jak ci się wydaje. Usiądź wygodnie i zaczynamy!

Nie od razu Kraków zbudowano

By lepiej zrozumieć zasady projektowania stron, na początek zacznij od czegoś prostszego niż strona korporacji zatrudniająca setki pracowników i zajmująca się tysiącami rzeczy. Bardzo pomocny przy stawianiu pierwszych kroków w projektowaniu może okazać się blog internetowy. 

Stworzenie go nie jest skomplikowane, ponieważ przeważnie blogi mają bazę gotowych komponentów, z których możesz złożyć swój własny zestaw. W zależności od portalu, będziesz miał możliwość np. zaprojektowania pól tekstowych, wyboru informacji, które mają się pojawić na stronie (licznik odwiedzin, O mnie, statystyki, itp.), liczby widocznych grafik, czcionki, tła, motywu przewodniego, itp. Możesz również zdecydować o układzie strony. 

Niektóre blogi udostępniają też dość precyzyjne statystyki, począwszy od liczby odwiedzin, a skończywszy np. na informacjach o godzinach szczytu odwiedzin albo nawet wieku odwiedzających cię użytkowników. Całkiem nieźle jak na początek, prawda? 

Szukaj inspiracji

Gotowe elementy, szablony są dobre na początek, by oswoić się z podstawami projektowania. Nie zawsze jednak będzie tak, że któryś z szablonów przypasuje ci idealnie i absolutnie nic nie będziesz chciał zmieniać. Zresztą, kto z nas nie chciałby, by jego witryna internetowa się wyróżniała i nie wyglądała jak setki innych o tej samej tematyce?

Wszystko super, tylko skąd mam wiedzieć czego tak naprawdę chcę, pewnie spytasz. Właśnie dlatego, nie bój się szukać inspiracji. Przeglądaj różne strony z podobnej kategorii, porównuj ich zawartość, układ graficzny, czcionki. Jeśli przykładowo projektujesz stronę związaną z kasynem online, możesz zobaczyć, co inni zawarli na swoich stronach. Odwiedź na przykład KasynoOnline.info

Takie porównanie już istniejących stron nie tylko pozwoli zaoszczędzić ci czas na projektowanie wersji, które już w internecie funkcjonują, ale również będziesz mógł ocenić ich funkcjonalność jako użytkownik – a to bardzo cenne doświadczenie. 

Zastanów się nad zawartością

Gdy masz już w głowie jakiś zarys wyglądu strony głównej, usiądź i zastanów się nad tym, jakie informacje chcesz za jej pomocą przekazać. Od tego bowiem zależy ile będziesz potrzebował zakładek, jak mają zostać rozmieszczone, a wreszcie jak rozbudowana ma zostać strona. 

Można powiedzieć, że teraz dopiero zaczyna się zabawa. Proste strony są wygodne w obsłudze, jeśli oczywiście ta prostota nie ogranicza ich podstawowych funkcji. Z drugiej strony zbyt rozbudowane strony WWW wywołują uczucie chaosu, zwłaszcza gdy nie posiadają prostej i czytelnej mapy strony. Pamiętaj więc, żeby nie zatracić się w tym designerskim szaleństwie. 

Korzystaj i baw się!

Nie przejmuj się, jeśli coś ci na początku nie wyjdzie. Podczas projektowania baw się i zdobywaj doświadczenie – kto wie, może z czasem połkniesz bakcyla i zostaniesz specjalistą?

4 Dec 2020